mutfaktaki

AŞURE TARİFi

AŞURE TARİFi

Aşure günü 30 Eylül Cumartesi.(Muharremin 10.günü)

Tarifi Paylaş

AŞURE TARİFi

Aşure günü 30 Eylül Cumartesi.(Muharremin 10.günü)

aşure malzemeler:

1 su bardagı haşlanmıs nohut
1 subardagı fasulye
Yine bir gece önceden 3 su bardağı buğday iyice yikanip suzuldukten sonra büyük bir tencerede 5-6 dk haslanip kapagi kapatilarak sabaha kadar bekletilir
Buğdayı büyük tencerede haşlayalım ki, digerler malzemelerde eklenecek .
Bu aşamada kuş üzümünü, küp küp doğranmiş kuru kayisiyi ve kuru uzumu suya koyun ki yumuşasınlar.. Bunları aşureye eklerken sularıyla beraber ekliyoruz, kesinlikle dökmüyoruz..)
Haşlanan buğdaya nohut ve fasulye de eklenip haşlamaya devam edilir. Aşureyi yaparken genel olarak yanınızda kaynar su bulundurun ki suyu azaldıkça kıvamına göre su ekleme ihtiyacı doğabilir.
Hepsi iyice yumuşayınca ufak küpler halinde doğranılan kuru kayısı, kuru üzüm, kuş üzümü, kuru dut ve dolmalık fistık küp küp dogranmı elma ekleye bilirsınız.
Bu aşamaya kadar yoğun kıvamlı olabilir, şeker ekleyene kadar su eklemiyoruz. Çünkü şekeri ekleyip  eridikten sonra sulu kıvam alacaktır zaten.
Şekeri de tadına bakarak yavaş yavaş eklenir. Ben 3 su bardağı şeker ekledim. Damak tadınıza göre ayarlanır ..
1 portakalın kabuğu yada portakal şekermem oldugu için ondan ekledim Nefis bi aroma veriyo aşureye ben çok seviyorum ..
Son kaynama aşamasında 2 çubuk tarçın vede bir kaç karanfil ( tülbente sarıp yada elmaya batırıp tencereye atabilirsınız)ekleye bilirsiniz 5 dk kadar kaynadıktan sonra aromalarını verecekler daha sonra bunları içinden alın ..Tarçin ve karanfil aromasını sevmeyenler atmayabilirler tabii.
sıcak sıcak kaselere boşaltılır ..istedıgınız gibi süsleyin (fındık fıstık nar hindistan cevizi toz tarçın ceviz bunları kendi zevkinize göre süsleyın )
Afiyet olsun …..

Mutfaktaki instagram şefi :  @semadanlezzetler

AŞURE TARİFi
AŞURE TARİFi
[streamquiz id=”1″] Tarifi Paylaş

Tarif Hakkında Ne Düşünüyorsun?

mutfaktaki