Bizimle iletişime geçin

Ev Yapımı Şifalı Elma Sirkesi

Sirkeler

Ev Yapımı Şifalı Elma Sirkesi

Ev Yapımı Şifalı Elma Sirkesi

Ev Yapımı Şifalı Elma Sirkesi

Ev Yapımı Şifalı Elma Sirkemi Beğenmez Miydiniz Canlarım  10 günde nasıl güzel olmuş bakar mısınız hele o kokusu ?
Resim çekip karanlık ortama geri götürdüm. Öyle mis kokuyor ki dikip lıkır lıkır içmek geliyor sağlıklı şifalı muhteşem ?
? Mutlu Sirkemle Mutlu Bir Hafta Dilerim ? Bununla yaptığım ev yapımı lokum kıvamında kokusuz peynir tarifimi de hemen arkasından vereceğim?

5 Kiloluk Bidon İçin Ölçü;
Malzemeler
Elma (Yarısına gelecek kadar yada 2 parmak geçecek kadar )
5 türk kahve fincanı sirke
5 yemek kaşığı şeker
5 tatlı kaşığı tuz
1 avuç nohut (20-25 adet)
İçme suyu –

Hazırlanışı
Elmalar yıkanır. 4′ e, 5 ‘ e bölüp kavanoza konulur. Kavanozun yarısına kadar yada 2 parmak geçecek şekilde elma dilimleriyle doldurulur. Şeker, tuz, nohut ve sirke konulur. İçme suyu ile tamamlayıp tahta yada silikon kaşık ile güzelce karıştırıp üzerini hava alacak bir bezle örtülüp bağlanır. Paket lastiği geçirebilirsiniz. Karanlık serin bir ortama konulur. İlk 1 hafta, 10 gün günde 1 sefer olmak üzere tahta kaşık ile elmalar aşağı bastırılıp karıştırılır. 10 günden sonra karıştırmaya gerek yok üzeri bezle  örtülüp birdaha açılmayacak. Elmalar 15 gün sonra yumuşayıp dibe çökecek. Ondan sonra sirke olma yolunda ilerleyecek. Yaptığınız günü bir kenara kaydedin toplamda 40-45 günde sirkeniz olmuş olacak. Üzerinde sirke anası oluşacak. O sirke anası ile sirke kullanmadan tekrar sirke yapabilirsiniz 😉 ? Not: 45 günü geçirmeyin elmalar çürür kokar  hepsi çöp olur. Mutlaka süzün. Biz birdaha bekletme  yapmıyoruz süzüp dolaba kaldırıyoruz. İçerek şifa niyetine kullanıyoruz birde peynir yapımında kullanıyorum. Daha keskin olmasını isteyenler süzdükten sonra süzülmüş halde kışın karanlık soğuk ortamda beklettebilir tekrar ana oluşacaktır çünkü bakteriler çalışmaya devam edecektir. Ama dolaba koyduğunuz anda süreç tamamlanmış olur sirke kullanılmaya hazırdır ?

mutfaktaki instagram şefi:@neslinin_mutfagi_

 

Okumaya devam et
reklâm
Yorum için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Sirkeler

Mutfaktaki konu

Bu Hafta Populer Olan Tarifler

Tart Tarifleri

PEYNİRLİ TART

İlginizi Çekecek Tarifler

En üste